Ozonlu Yağ

Aktif oksijen (Ozon O3bilinen en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Güneşin ultraviyole ışını ve yıldırım anında ortaya çıkan elektrik arkları ile oluşan ozon, dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve canlıları güneşin radyasyon etkisine karşı korur.

Yıldırımlar sonucu oluşan ozon, havayı temizler. Özellikle yükseltilerde ve deniz kenarlarında, taze hava kokusu diye içimize çektiğimiz, havada bu hissi yaratan, yıldırımlar sırasında meydana gelmiş olan ozondur.

Doğada oluşan ozon gazı dezenfektan ve arındırıcı olarak ilk 1881 de kullanıldı.

1926 da, Berlin’deki Kaiser Institute’ten Dr.Otto Warburg kanserin sebebinin hücresel boyuttaki oksijen eksikliği olduğunu duyurdu. 1931’de Nobel Tıp Ödülünü,ardından tekrar 1944’te aynı ödülü kazandı. Tıp dalında 2 Nobel Ödülü kazanmış tek kişidir.

1950’lerin başlarında, ABD’de ozonlanmış yağ sıvı yağın bir formu olarak pazarlanmaya başlandı. Yara temizliğinde dezenfektan olarak büyük takdir topladı. Fakat o zamanlar ticari kullanıma uygun olmadığı için rabet edilmedi. O günlerde ozon jeneratorleri yeteri kadar güçlü değildi ve zeytinyağı yeterli seviyede ozonlanamıyordu. Günümüzde ise biz Life And Oil olarak imalatını yaptığımız üstün teknolojideki ozon jeneratörlerimizle artık bitkisel yağları yeterli seviyede ozonlama imkanı elde etmiş bulunuyoruz.

Kullanılan bitkisel yağ saf olup, kendi oksijenini kendi üreten jeneratörümüzde oksijen tüplerinden alınan % 98 saflıkta oksijen gazının 100 mg/h ile 80 g/h+-20 g/h lik ozon gazı üreten ozon jeneratörleri ile (korozyona dayanıklı, paslanmaz çelik 316 ve sert PVC den imal edilen ) saf oksijen gazı ozon gazına dönüştürülerek bitkisel yağ kazanına enjekte edilir. (Enjeksiyon işlemi 2 şekilde yapılabilir.) Diffizör; Gaz diffizör taşı denilen seramik kumundan imal edilen hava taşı ile kabarcık oluşturarak gazın verilmesidir.

 

 

Venturi sistemi; Basınçlı bir pompa tarafından bitkisel yağa sirkülasyon yapılırken ozon gazı enjekte edilir. Bu işlemle yağ ile gaz (mix) karıştırılır ve gazın yağ tarafından absorbe edilmesi sağlanarak ozonlu yağ elde edilir. Bu işleme katalitik reaksiyon denir. Meydana gelen bileşik C10 H18 03’dür. Proses işlemi içinde yağ ozon gazı tarafından organik peroksitler oluşturur. Oluşan bu bağ ile organik bir yağ ve güçlü bir steril, kalıcı koku veren bir yapıya dönüşür. Ancak bu işlem sonucunda ürün kapalı bir kap veya naylon poşette bulunmalıdır. Karıştırma işlemi en az bir saat ve en çok 10 saat olarak sıvının rengi şeffaf oluncaya kadar devam eder.

Bitkisel yağın şeffaflaşması ozon gazının yağ içindeki doyma noktasıdır. Kapalı tanklarda karıştırılan bitkisel yağ ve ozon gazı direkt olarak kullanıma hazır hale gelmiş olur. Bu işlem sonucunda elde edilen sıvıya Ozonlu bitkisel yağ adı verilir.

Üretim Akış Şeması;
1 Ozon jeneratörü
2 Saf bitkisel yağ (Zeytinyağı, kayısı yağı, gül yağı, Hindistan cevizi yağı ..vs)
3 Ozon bitkisel yağ karışım kazanı(PU)
4 Esans haznesi (Kokuyu yumuşatmak amaçlı doğal yağlar)
5 Kalite Kontrol
6 Ambalajlama